Akdeniz Üniversitesi

Duyurular

Seminerler

Akdeniz Universitesi Fizik Bolumu Seminerleri

2014-2015 Akademik Yılında da devam edecektir.


 

 

ÖNEMLİ DUYURU: 2014-2015 Akademik Yılında FİZİK BÖLÜMÜNE kayıt yaptıran öğrencilerimize  BURS verilecektir.


 2013 yılında yapılan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavında Fizik Bölümünüzden mezun olan öğrencilerimiz üstün başarı göstermiş ve Fizik Bölümümüz Türkiye genelinde en başarılı 5. bölüm olmuştur. Kendilerini tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dileriz. Duyuru: "Üniversitemiz Özel Hizmet Ödülü" Başarısı

Üniversitemizde 2013 yılı içerisinde bir seri Nükleer Fizik deneylerinin kurgulanması, gerekli deney olanağının sağlanması ve deneyin gerçekleşmesini sağlayan  Bölümümüz Nükleer Fizik Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail BOZTOSUN'a 04.12.2013 tarihli  ve 20/176 sayılı Senato Kararıyla "Üniversitemiz Özel Hizmet Ödülü" verilmiştir. Kendisini başarılı çalışmaları ve hizmetlerinden dolayı kutluyoruz.

 


Duyuru : 2013 Akdeniz Üniversitesi Teşvik Ödülü  Başarısı

Bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. Orhan Bayrak Akdeniz Üniversitesi 2013 yılı Teşvik Ödül’ünü kazananmıştır.  Kendisini  başarılı çalışmaları ve hizmetlerinden dolayı kutluyoruz.


 
Teşvik Ödülü                                                
Temel ve Mühendislik Bilimleri alanında      Doç. Dr. Orhan BAYRAK (Fen Fakültesi- Fizik Bölümü)

 

 

ÖNEMLİ DUYURU : Türk Fizik Vakfı 2013-2014 Akademik yılı için burs vermektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 


 

Duyuru:  Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ve Nükleer Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak, Nükleer Fiziğin en temel deneylerinden biri olan, “gama ışınları ile atom çekirdeğinden nötron ve proton koparma” deneylerini, ülkemizde kendi bilim insanımız, kendi makine-teçhizatımız ve kendi hazırladığımız hedef çekirdekler ile ilk defa gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Deneysel Nükleer Fizikteki bu büyük başarı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden Fizik Bölümüne hibe edilen klinik elektron çizgisel hızlandırıcısı (e-linac) ile Alüminyum, Bakır, Çinko, Titanyum, Kalay, Kurşun ve Kadmiyum gibi örneklerin ışınlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Işınlama sonrası eskiden beri simyacıların düşlerini süsleyen atom elementlerinin dönüşümleri, Alüminyum’un Magnezyum’a, Bakır’ın Nikel’e, Çinko’nun Bakır’a ve Galyum’a, Titanyum’un Skandiyum’a, Kalay’ın İndiyum’a, Kurşun’un Talyum’a ve Kadmiyum’un Gümüş’e dönüşümleri ile gerçekleşmiştir. Deneyimizde, ayrıca, bu dönüşümlerin yan ürünü olarak, pozitron formundaki küçük miktarlarda anti-madde oluşmuştur. Yeni oluşan atom çekirdeklerinden yayılan gama ışını, madde (elektron) ile anti-maddenin (pozitron) birleşiminden çıkan saf enerji, Germanyum gama ışını detektörü ile tespit edilmiştir. Deneyimizde atom çekirdeklerinin her birine ait karakteristik enerji seviyeleri gözlenmiş ve bunların oluşumları yüksek güvenilirlik derecesinde ispatlanmıştır. Dünyada 1970’lerden beri süregelen fotonükleer reaksiyon deneylerinin ülkemizde de yapılabileceğini gösteren bu büyük başarının arkasındaki bilim insanları, bu deneyi, gelecekte yakalanacak başarı silsilesi için bir ilk adım olarak görmekte, ülkemizde ilk defa gerçekleşen ölçümlerin yanı sıra, dünyada da ilk olacak deneyleri gerçekleştirmeyi amaçlamaktadırlar.
Deney, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Boztosun ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

DUYURU: 2010-2011 Akademik yılında başlamış ve gelenekselmiş olan Akdeniz Fizik Bölümü Cuma Seminerleri  devam etmektedir. Seminelerimize tüm öğrenciler ve akademik personel davetlidir. Semineri programı için lütfen tıklayınız.

 


 

 DUYURU: Bölümümüzde, 2012-2013 Akademik Yılından itibaren Medikal Fizik ve Sağlık Fiziği alanında YÜKSEK LİSANS eğitim ve öğretimine başlanılacaktır.

 


 

DUYURU: Fizik Seminer Koordinatörlüğü tarafından seminerler ve seminerciler ile tüm yazışmaların sağlıklı yapılabilmesi amacıyla yeni bir e-posta adresi oluşturulmuştur.

fizikseminer@akdeniz.edu.tr

 


 

 


Sayfa Özeti: Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik

Sayfa Açıklaması: Akdeniz Üniversitesi Fizik Bölümü

Anahtar Kelimeler:

  • Akdeniz Fizik Akdeniz University Physics Department